چهار شنبه, ۲۲ دی,۱۴۰۰

مینی چیلرچیست؟

امروزه در هر منزلی ما شاهد دستگاه‌های تهویه هوای مطبوع هستیم که گرمای هوارا خارج می‌کنند، این دستگاه‌های که در منازل استفاده می‌شوند چیلرهای کوچک هستند، چیلرچیست؟ شاید الا برایتان سوال پیش بی آید که چیلر چیست؟ چیلر‌ها دستگاه‌های تهویه هوای مطبوع هستند که این چیلرها دارای مینی چیلر و چیلرهای بزرگ صنعتی هستند اگر می‌خواهید با چیلر آشنا شوید می‌توانید مقاله چیلر چیست؟ را مطالعه کنید تا کامل با چیلر آشنا شوید؛ امروزه در خانه‌های تازه ساخت از چیلرها استفاده می‌کنند که به آن‌ها چیلر گفته می‌شود و در این مقاله به سراغ سوال مینی چیلر چیست؟ پرداخته‌ایم در ادامه با ما همراه باشید.

 مینی چیلرچیست؟

مینی چیلر همانطور که از اسمش می‌شود تشخیص داد چیلرهای کوچکی هستند که درساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، این دستگاه‌ها برای خنک کردن آب در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند.

این دستگاه‌های کوچک (مینی چیلر) در دسته چیلرهای تراکمی قرار می‌گیرند؛ کندانسور مینی چیلر به صورت هوا خنک تولید می‌شوند و این هم دلیلی دارد که دلیل آن آسان بودن راه اندازی و بهره‌وری از سسیستم hvac است.

مینی چیلر بیشتر از چیلر فروش دارد و مینی چیلرها برای محیط‌ها و پروژه‌های کوچک استفاده می‌شود، مینی چیلرها در ظرفیت معمولا 10 تن تبرید است؛ مینی چیلرها به چیلرهای ساختمانی نیز مشهور هستند.

تفاوت مینی چیلر با چیلر:

همانطور که گفته شده مینی چیلرها درای سایزهای بسیار کوچکی هستند و این دستگاه یکی از انواع چیلرها است که مورد پسند افراد قرار گرفته است، تفاوت مینی چیلر با چیلر در فضاهای است که اشغال می‌کنند مینی چیلر فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند اما چیلرها به دلیل داشتن ابعاد بسیار بزرگ فضای بسیاری را اشغال می‌کنند.

چیلرها در فضاهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و مینی چیلرها برای فضاهای کوچک ساختمانی، قدرت چیلرها بسیار زیاد هستند و به راحتی می‌توانند محیط های بزرگ را خنک کنند .

اجزای مینی چیلر:

مینی چیلرها به وسیله اجزای که دارند هوای گرم محیط را به بیرون هدایت می‌کنند، در ادامه با اجزای اصلی مینی چیلر آشنا خواهیم شد.

مایع مبرد (گاز) و سیکل تبرید:

گاز یا همان مایع مبرد زمانی که حرارت را جذب می‌کند مانند هر نوع گاز دیگری حجیم می‌شود و پس از فشرده شدن دمای خود را از دست می‌دهد و زمانی که دمای خود را از دست می‌دهد به حالت مایه در می‌آید و از این گاز در یخچال‌ها و اسپلیت‌ها استفاده می‌شود برای برقراری یک سیکل تبرید و انتقال حرارت از محیط سردتر به محیط گرم‌تر استفاده می‌شود.

مبدل حرارتی تبخیر کننده:

مبدل حرارتی تبخیر کننده یکی از اجزای مهم مینی چیلر است، در این قطعه سیکل تبرید چیلر با سیکل تبرید خارجی جفت می‌شود؛ در مبدل‌های حرارتی، حرارت از یک مایع مبرد که در یک سیکل تبرید دیگر که در حال گردش است به مبردی که در سیکل تبرید چیلر در حال گردش است منتقل می‌شود.

کمپرسور:

کمپرسور یکی از اجزای کاربردی مینی چیلرها است که با فشار دادن گاز مبرد آن را به سمت کندانسور هدایت می‌کند؛ اگر به خواهیم به طور خلاصه کار کمپرسور را تعریف کنیم باید گفت: کار کمپرسور این است که نیروی محرکه لازم را برای حرکت گاز، را به درون سیکل تبرید مینی چیلر فراهم می‌آورد.

کویل کندانسور:

کویل کندانسور که اجزای از چیلر است، نوعی مبدل حرارتی است و این دستگاه در چیلرهای هوا خنک از نوع پوسته لوله پره است و در چیلر‌های آب خنک از پوسته لوله می‌باشد.

فشاری که بر روی بالای گاز داغ مبرد در کویل کندانسور باعث تبدیل آن به مایع مبرد و آذاد شدن حراتش می‌شود و این فرایند مطابق با قانون ترمودینامیکی گازها می‌شود.

مزایای مینی چیلر:

مینی چیلرها مزایا و معایبی دارند و این دستگاه بیشتر دارای مزایا است تا معایب.

·         داشتن ابعاد کوچک یکی از بهترین مزیت‌های مینی چیلر‌ها است و برای استفاده از مینی چیلر‌ها احتیاجی به موتور خانه نیست.

·         کم هزینه بودن مینی چیلر‌ها نسبت به چیلر‌ها یکی دیگر از مزیت‌های مهم این دستگاه است.

·         کم مصرف بودن در آب و برق این دستگاه‌ها در بسیار کم مصرف هستند و مناسب ساختمان‌های کوچک است.

·         نصب و نگهداری مینی چیلر‌ها نسبت به چیلرها بسیار آسان‌تر است.

·          داشتن عملکرد بهتر در آب و هوای سرد

 جمع بندی

مینی چیلر یکی از پرکاربردترین چیلرهای موجود در بازار است، این مینی چیلرها به دلیل داشتن ابعاد کوچک و کم حجم  مورد پسند افراد زیادی قرار گرفته‌اند.

مینی چیلرها را می‌توان در ساختمان‌های مسکونی مشاهده کنید، مینی چیلرها از نوع چیلرهای تراکمی هستند و امروزه از مینی چیلرها در ساختمان‌های تازه ساخت بسیار استفاده می‌شود و مینی چیلرها نیازی به موتور خانه ندارند.

اگر می‌خواهید برای منزل‌تان دستگاه تهویه مطبوعی داشته باشید بهتر است از مینی چیلرها استفاده کنید؛ یکی دیگر از ویژگی‌های مینی چیلرها ساده بودن آن‌ها است و طرز کار با این دستگاه ها بسیار آسان است. 

ثبت نظر