چهار شنبه, ۲۹ دی,۱۴۰۰

چیلرجذبی چیست؟

چیلر ،امروزه دیگر همه اسم چیلر را شنیده اید، چیلرها امروزه به پر کاربرد ترین وسیله‌های سرمایشی و گرمایشی تبدیل شده‌اند و اگر با چیلرها آشنایت ندارید می‌توانید مقاله تقسیم بندی چیلر را مطالعه کنید، امروزه یکی از پرکاربرد‌ترین و پرطرفدارترین مدل‌های چیلر را می‌ توان چیلر  جذبی دانست که در این مقاله قرار است به سوال چیلر جذبی چیست؟ و چه کاربردی دارد بپردازیم؛ با ما همراه باشید تا به طور کامل با چیلر جذبی آشنا شویم.

چیلر جذبی چیست؟

در سیستم های تهویه مطبوع، فرآیند خنک سازی معمولاً از طریق چرخه تراکم یا جذب انجام می شود، اجزای اصلی چرخه تراکم شامل کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور است که نیروی لازم را برای گردش سیال در کمپرسور فراهم می کند.

سیکل تبرید چیلرهای جذبی؟

در سیکل تبرید تراکمی، مبرد گرمای دفع شده از اواپراتور را جذب می‌کند و سپس توسط کمپرسور فشرده می شود. مبرد خروجی از کمپرسور با فشار زیاد وارد کندانسور می‌شود و از طریق تبادل با محیط خارجی گرمای خود را از دست می‌دهد، در نهایت مبرد از شیر انبساط عبور می‌کند و فشار آن به شدت کاهش می‌یابد.

چرخه جذب دو تفاوت عمده با چرخه تراکم دارد. ابتدا، چرخه جذب از مجموعه ای از جاذب ها، پمپ‌ها و ژنراتورها به جای کمپرسورها استفاده می‌کند. علاوه بر مبرد اصلی، یک مبرد ثانویه نیز در چرخه جذب وجود دارد که معمولاً به عنوان جاذب شناخته می‌شود.

اجزای مهم چیلر جذبی:

چیلر جذبی همانند سایر چیلرها دارای اجزای مهمی است و این اجزای مهم را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد.

اواپراتور:

اواپراتور نوعی مبدل حرارتی است که گرمای خارج شده از داخل توسط آب را جذب کرده و آب را خنک می‌کند نحوه ورود مبرد (آب) به اواپراتور در چیلرهای متراکم با تراکم متفاوت است.

 

در چیلرهای تراکمی، مبرد از طریق شیر انبساط از طریق محفظه مبدل به داخل لوله‌ها جریان می یابد، اگر در چیلرها، آب ورودی از طریق نازل های روی لوله های اواپراتور به داخل لوله های اواپراتور پاشیده می‌شود، برای خلاء نسبی (فشار کمتر به جو در اواپراتور، نقطه (آب) با سرعت کم تبخیر می‌شود.

ابزوربر:

همانطور که گفته شد اواپراتور و جذب کننده در یک محفظه قرار دارند و فشار یکسانی دارند، برای تبخیر مبرد تبخیر شده (آب) باید از مواد جاذب رطوبت استفاده شود.

 نمک ها برای جذب رطوبت عالی هستند، مانند نمک طبیعی به راحتی آب را جذب کرده و در آن حل می‌شود، استفاده از نمک لیتیوم بروماید در چیلرها به دلیل حلالیت و جذب بالا علاوه بر اینکه اثر مخربی ندارد توصیه می‌شود.

 محلول غلیظ نمک‌های لیتیوم بروماید بخار آب را در محفظه جذب می‌کند و محلول رقیق لیتیوم بروماید و آب تشکیل می‌شود، پمپ جاذب این محلول رقیق شده را با مصرف انرژی بسیار کم به ژنراتور هدایت می‌کند.

ژنراتور:

در سیکل تبرید جذبی، ژنراتور با کندانسور در بالای چیلر قرار می‌گیرد، یک محافظ حرارتی بین کندانسور و ژنراتور قرار می‌گیرد تا از انتقال حرارت از طریق دیوار بین آنها جلوگیری کند.

 

انتقال حرارت به روتور معمولی به سه روش شعله مستقیم، بخار داغ و آب گرم انجام می شود. در قالب چرخه جذب تبریز از روش شعله مستقیم استفاده شده است.

در این حالت روش بخار داغ یا آب گرم با عبور لوله های مسی از محلول لیتیوم بروماید در ژنراتور، با محلول تبادل حرارتی بخار یا آب گرم ایجاد می‌کند، مبرد با انتقال حرارت به محلول لیتیوم بروماید تبخیر می‌شود.

 

بنابراین مبرد از محلول لیتیوم بروماید جدا شده و وارد ادامه سیکل تبرید (کندانسور) می‌شود، از طرف دیگر محلول لیتیوم بروماید به جاذب بازگردانده می شود، با توجه به آسیب پذیری بیشتر ژنراتور در مقایسه با سایر اجزای چرخه، طراحان مواد بدنه آلیاژ مس و نیکل را انتخاب می‌کنند.

کندانسور:

کولرهای مکنده در دو فشار متفاوت کار می کنند، قسمت فشار قوی شامل ژنراتور و کندانسور و قسمت کم فشار شامل اواپراتور و جاذب است که بار را از اواپراتور و جاذب حمل می کند‌ بازده در ناحیه کم فشار عموماً حدود 1.01 کیلو پاسکال و در ناحیه فشار بالا برابر با 10.34 کیلو پاسکال است. فشار حدود 1.01 کیلو پاسکال است.

 

کندانسور در کنار ژنراتور در محفظه بالایی چیلر قرار دارد، بخار آب تولید شده در ژنراتور به سمت کندانسور حرکت می کند، در قسمت کندانسور این بخار توسط کویل های آب سرد خنک و تقطیر می شود، توجه داشته باشید که لوله کشی آب خنک کننده قبل از ورود به کندانسور از ناحیه جذب کننده عبور می‌کند‌، آب مقطر در ظرفی در زیر کندانسور جمع آوری شده و به اواپراتور 44 منتقل می‌شود و آب به اواپراتور هدایت می‌شود و در طول مسیر به آرامی به سوراخی برخورد می‌کند.

دهانه قسمتی است که دارای شیار باریکی در ناحیه میانی است و برای جلوگیری از فشار و فشار زیاد به یکدیگر فشار می آورند. البته می به جای اوریفیس از سایفون استفاده می‌کند که در این صورت قسمت جذب کننده تبدیل به اواپراتور و کندانسور می شود. با عبور آب از دهانه یا سیفون، فشار آن افزایش یافته و به فشار محیطی اواپراتور می‌رسد.

معایب چیلرجذبی:

چیلرهای جذبی دارای معایب بسیار کوچک است که اهمیت زیادی ندارد اما ما به شما این معایب را می‌گویم چیلرهای جذبی دارای ضریب عملکر پایینی هستند که در بهترین شرایط عملکرد این دستگاه ها بین 1/3تا1/5 است و چیلرهای جذبی دارای هزینه بالای هستند و هزینه نگهداری آن‌ها زیاد است و هر زمان که بخواهید دستگاه را تعمیر کنید باید هزینه پرداخت کنید.

جمع بندی

چیلرهای جذبی دستگاه‌های تهویه هوای مطبوع هستند که بسیارشناخته شده‌اند و پرکاربرد هستند، این دستگاه‌ها دارای معایبی هستند که در بخش بالا به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

اگر دوست دارید چیلر جذبی خریداری کنید می‌توانید از صنعت تهویه سبلان تهیه کنید تا با بهترین و حرفه‌ای ترین نصاب‌ها چیلر را تهیه کنید.

ثبت نظر